Instrukcja obsługi serwisu BiP

Jak korzystać – informacje ogólne
Korzystanie z niniejszego Biuletynu Informacji Publicznej nie różni się od przeglądania innych dostępnych w sieci internet stron www.

Prosimy o stosowanie tych samych zasad, jakie kierują Państwem przy odwiedzaniu różnych
zakątków sieci internet.

W każdej części biuletynu będzie państwu towarzyszyć Menu Główne – dostępne w lewej części okna przeglądarki internetowej. Dodatkowo w treści informacji umieszczonej w prawej części ekranu – znajdziecie Państwo „słowa klucze” tzw. odsyłacze (ang. links), które stanowią powiązania z innymi elementami biuletynu zgodnie z ich znaczeniem.
Wygodnym narzędziem jest udostępniony moduł wyszukiwania.
Pozwala on w szybki sposób przeszukać zasoby Biuletynu Informacji Publicznej pod kątem wybranego słowa kluczowego. Po wpisaniu szukanego słowa i kliknięciu na przycisk pojawi się lista stron, w których żądane słowo występuje.

Do komfortowego odbioru informacji zawartych w BiP zaleca się rozdzielczość ekranu nie mniejszą niż 1280×800 pikseli.

Informacje zawarte w Biuletynie najczęściej podawane są w jednej z 5 postaci:
– tekstu (HTML),
– obrazów w formacie GIF lub JPG,
– dokumentów w formacie PDF,
– dokumentów w formacie ODF (Open Document Format),
– dokumentów w formacie Microsoft Office (*.doc *.xls *.ppt *.rtf).

Wszystkie udostępniane za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej pliki są zgodne z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U.05.212.1766 (200KB).

Oprogramowanie niezbędne do pełnego odbioru treści zawartych w Biuletynie
Informacji Publicznych
Publikowany w Biuletynie Informacji Publicznych tekst w formacie HTML oraz obrazy w formacie GIF lub JPEG poprawnie wyświetla każda przeglądarka graficzna stron internetowych (np. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera i wiele innych).

Przy publikacji wiadomości wyposażonych w załączniki, wykorzystano funkcjonujący w sieci internet standard publikowania dokumentów w postaci elektronicznej. Dlatego do odbioru plików w formacie „*.pdf” oznaczonych w biuletynie ikoną dokumentu niezbędne może okazać się oprogramowanie np. Adobe Reader, które można pobrać (i zgodnie z warunkami licencji wykorzystywać bezpłatnie) ze strony producenta tego oprogramowania (http://get.adobe.com/pl/reader/).

Publikowanie dokumentacji w postaci Adobe Portable Document Format (PDF) zapewnia:
– niezależność platformy programowej odbiorcy (oprogramowanie Adobe Reader istnieje w wielu wersjach nie tylko dla komputerów wyposażonych w system Microsoft Windows),
– komfort odbioru (informacje docierają do odbiorcy sformatowane w sposób, w jaki zostały wydane przez nadawcę),
– minimalizację kosztów (oprogramowanie Adobe Reader jest dystrybuowane bez opłat).

Do odbioru dokumentów w formacie ODF (Open Document Format) lub w formacie Microsoft Office (*.doc *.xls *.ppt *.rtf) niezbędne może okazać się oprogramowanie np. OpenOffice, które moŜna pobrać (i zgodnie z warunkami licencji wykorzystywać bezpłatnie) ze strony organizacji rozwijającej produkt (http://www.openoffice.org/).

Ostatnia modyfikacja tej strony: lut 9, 2016 @ 15:22 przez redaktor. Historia wszelkich zmian dostępna u administratora strony.